Publikacijos gruodžio 5, 2023

L. Duksaitė: Vadovų stygius užklumpa kaip vairuotojus žiema – netikėtai

Tam tikrų vadovų stygius – kaip vairuotojus žiema – kaskart užklumpa netikėtai. Šįkart taip bus su tvarumo profesionalais.

Pažiūrėkim į orų prognozes.

Jos aiškiai žada: nuo 2024 m. daugeliui didelių įmonių bus privalomos Tvarumo ataskaitos. Po trejų metų – ir vidutinės bei mažos.

Kas yra didelės įmonės? Kriterijai trys: balanse nurodyto turto vertė 25 mln. EUR, pardavimo grynosios pajamos per metus 50 mln. EUR, 250 darbuotojų. Tvarumo ataskaitas pirmiausia privalės teikti  įmonės, atitinkančios 2 iš 3 kriterijų.

ISM tvarumo ekspertas dr. Jonathanas Boydas cituoja „LinkedIn“ ir „Microsoft“ darytą tyrimą, kur jau pernai žaliųjų specialistų buvo ieškoma daugiau nei jų siūlo rinka. Per metus jų poreikis išaugo 8%, o talentų pasiūla – tik 6%. 2024 m. šis atotrūkis, labai tikėtina, dar smarkiau padidės.

„Swedbank“ skaičiuoja, kad Lietuvoje įmonių, kurios turės teikti tvarumo ataskaitas yra per 300. Klausimas, kiek iš jų turi tvarumo kompetencijų specialistus.

Verta pasimokyti iš ankstesnės patirties.

Pvz., kai Lietuvos bankas paskelbė, kad kiekviena įmonė, kuri norės Lietuvoje būti reguliuojama (pvz. gauti elektroninių pinigų licenciją), turės turėti 3 specialistus – atitikties pareigūną, pinigų plovimo ir prevencijos specialistą ir vadovą – iškart kilo didžiulis šių kompetencijų poreikis. Atrankų rinka kaito.

Analogiškai ir įsigaliojus AML (pinigų plovimo ir prevencijos direktyvai). Ryškiai išaugo šių profesionalų paklausa.

Vargu, ar su tvarumo profesionalais bus kitaip. Jau po metų jų gali reikėti poros šimtų.

Tad kastuvus žiemai pradėkime ruošti…bent jau žiemos pradžioje, jei vasarą numojome ranka. Iškritus sniegui, kastuvų tiesiog nebeliks. O įžvalgesni tuomet jau dairysis kondicionierių.