Publikacijos vasario 5, 2018

Jos didenybė Ambicija!

Šiandien jau turbūt mažai kas drįstų tvirtinti, kad karjeros aukštumų turėtų siekti tik vyrai, o moterims save realizuoti derėtų kitais būdais. Taip manantys visiškai pelnytai būtų palaikyti siauro ir gerokai atgyvenusio mąstymo individais – juk tokiam požiūriui vietos šiandieniniame pasaulyje jau turėtų būti nebelikę. Ir vis tik, nors pastaraisiais metais lyčių lygybės srityje pasiekiama vis daugiau, garsiau kalbama apie egzistuojančias problemas ir kovojama už tai, kad moterų vaidmuo versle, visuomeniniame ir politiniame gyvenime taptų vis ryškesnis, tačiau sėkmingai karjeros laiptais lipančius ir vadovaujančias pozicijas užimančius vis dar labiau įprasta matyti vyrus, o ne moteris. Kodėl taip yra ir ko reikia, kad situacija pasikeistų?

Siekti karjeros trukdo vyraujančios nuostatos

 

Turbūt reikia pripažinti, kad stereotipai ir nuostatos, dėl kurių vadovaujančias pozicijas šiandien vis dar dažniau užima ir karjeros srityje didesnių pergalių pasiekia būtent vyrai, yra įsišakniję gerokai giliau nei galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kad ir kokiame progresyviame pasaulyje šiandien, atrodytų, gyvename, vyraujanti kultūra vis dar diegia ir palaiko tam tikras nuostatas, susijusias su moterų tikslais bei siekais gyvenime.

 

Šios nuostatos dažnai įtvirtinamos visai nepastebimai, jau nuo mažens formuojant vaikų supratimą, kas turi būti priimtina berniukams, o kas – mergaitėms, kokius vaidmenis visuomenėje jie turi ruoštis atlikti. Deja, tačiau dar labai dažnai mergaitėms primetami tikslai ir svajonės nėra susiję su sėkme profesinėje, kūrybinėje, mokslinėje srityse ar netgi bet kokiomis asmeninėmis ambicijomis apskritai.

 

Turi mažesnius lūkesčius

 

Galbūt dėl to didelė dalis moterų net nedrįsta pagalvoti apie galimybę vadovauti didelei įmonei, sukurti savo verslo imperiją ar pasiūlyti pasauliui jį keičiančias inovacijas. Net ir sėkmingai karjeros keliu žengiančias moteris neretai stabdo tam tikros vidinės jų pačių bei, ne mažiau svarbu, išorinės visuomenės nuostatos. Jos tarsi sako, kad moteris gali būti sėkminga, bet ne per daug, gali pasiekti karjeros aukštumų, tačiau ne tokių kaip vyrai. Šios nuostatos tam tikra prasme nubrėžia ribas moterų ambicijoms karjeroje ir su tuo susijusiems jų lūkesčiams.

 

Paprastas to pavyzdys – per metus karjeros konsultacijoms asmeniškai tenka susitikti su daugiau nei 60 vyrų ir moterų. Ir jei 8 iš 10 vyrų savo aukščiausią karjeros tašką sako matantys įmonės vadovo pozicijoje, tai tik 1 iš 10 moterų išsako norą būti įmonės vadove. Moterys dažniau linkusios tenkintis finansų, pardavimų ar personalo vadovės pozicijomis.

 

Be to, galima pastebėti, kad net ir dėl tų pačių pozicijų konkuruojantys vyrai ir moterys turi skirtingus su darbo užmokesčiu susijusius lūkesčius. Paprastai moterys juos turi mažesnius, dažnai pasako mažesnę norimą gauti sumą – ir greičiausiai ne dėl to, kad jos iš prigimties yra kuklesnės ar mažiau ambicingos. Tikroji priežastis tikriausiai yra ta, kad moterys nuo mažens vyraujančios kultūros tarsi yra mokomos nenorėti per daug – nebent, žinoma, tai būtų susiję su buvimu gražiausia ar stilingiausia.

 

Svarbu nebijoti keistis

 

Vis tik tokia situacija neišvengiamai turės pasikeisti, o teigiami pokyčiai matomi jau dabar. Jiems labai svarbūs moterų sėkmės pavyzdžiai, galintys įkvėpti ir paskatinti daugiau jų nebijoti siekti norimos profesijos, karjeros ar kitos srities aukštumų. Tokiu įkvepiančiu pavyzdžiu Lietuvoje galėtų būti moterys aukščiausiuose valstybės postuose – dar visai neseniai ir šalies Prezidentė, ir Seimo pirmininkė buvo moterys. Beje, mūsų Prezidentė matoma, kaip stipri lyderė ir pavyzdys moterims ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje ir pasaulyje!

 

Be abejo, didelę įtaką moterų ambicijoms ir sėkmei karjeroje turi ir tai, kaip tėvai auklėja savo vaikus bei kokį jų suvokimą ugdo. Jei moterys nuo mažens orientuojamos žingsniu atsilikti nuo vyrų, mergaitėms diegiamas suvokimas, kad karatė ar robotika yra berniukų pomėgiai, o joms gi labiau tinka choras ar baletas, tuomet ateityje, tikėtina, jos turės mažesnes ambicijas siekti to, ko iš tiesų nori, jas prilaikys savotiški vidiniai stabdžiai, neleidžiančius realizuoti viso savo potencialo. Savo vaikams laimės linkintys tėvai priešingai – turėtų skatinti atžalas daryti tai, kas patinka, nepriklausomai nuo lyčių stereotipų ar vyraujančių nuostatų.

 

Galiausiai pačios moterys turi atrasti drąsos pasakyti sau ir kitiems, kad gyvenime ir karjeroje gali pasiekti pačių didžiausių aukštumų ir padaryti viską siekdamos tai įrodyti. Būtent pasitikėjimo, ambicijos ir drąsos reikia norint pasiekti teigiamų pokyčių. Ir tai pasakytina tiek apie kiekvieną savo galimybėmis abejojančią moterį, tiek apie visą visuomenę bendrai.