Publikacijos liepos 30, 2023

Laura Duksaitė: Jau metus neatostogavau. Ar yra kuo didžiuotis?

Jau metus neatostogavau. Ar dar tenka išgirsti tokių frazių?

Kažkada tartos su slaptu pasididžiavimu, jau seniai nebėra kieto vadovo ar vadovės ženklas.

Pastebiu, kad jau kokie penkeri metai požiūris į atostogas pakitęs. Laiku eiti atostogauti, mokėti ilsėtis – tapo gero tono ženklu. Ne taip kaip anų laikų anekdote:

– Ei, dar tik 17 val. – tu jau eini namo?

– Aha, jau einu. Bet suprask, žmogau, man juk atostogos.

Atostogas vadovai vis geriau planuoja, o tai reiškia, kad lengviau tampa atostogauti kokybiškai, netrukdomam nepabaigtų darbų ar skambučių.

Kaip praeitin nuėjo įpročiai po darbo valandų skambinti ar rašyti kolegoms laiškus – taip tapo įprasta, kad vadovai per atostogas ilsisi, o ne sprendžia darbinius klausimus.

Didėja ne tik vadovų, bet ir visų darbuotojų sąmoningumas. Vis daugiau kalbama apie darbo-poilsio balansą, emocinę sveikatą, psichologinę savijautą, kūrybiškumą – o visa tai neįmanoma be tinkamo poilsio ir atostogų.

Harward Business Review 2018 m. publikuotas itin išsamus tyrimas apie vadovų darbotvarkę (analizuota 60 tūkst. val.) parodė, kad vadovai dirba tarsi nenuilsdami: vidutiniškai po 9,7 val. per dieną, taip pat darbus darydavo ir kone 8 savaitgalius iš 10 (vidutiniškai po 3,7 val. per savaitgalį). Darbiniai reikalai įsiterpia ir per 70 proc. atostogų (vidutiniškai po 2,4 val. per dieną).

Vis dėlto žvelgiant į laiko pasiskirstymą, matosi darbo ir asmeninio laiko balansas: trečdalis darbui, 25 proc. asmeninis laikas, 5 proc. atostogos.

Vis dėlto ne visas skirtas atostogas išnaudojame. Lietuviškų tyrimų apie tai rasti nepavyko, bet, matyt, daugelis pažįstame žmogų, turintį sukaupusį mėnesį ar daugiau.

Įdomus tyrimas daromas JAV, jau daugelį metų sekantis atostogavimo tendencijas. Pasirodo, rekordiškai daug neišnaudotų atostogų JAV buvo 2017 m.:

– Daugiau nei pusė (!) darbuotojų nebuvo panaudoję per metus visų jiems skirtų atostogų.

– Neišnaudojama maždaug ketvirtadalis atostogų arba 768 mln. dienos.

– Daugiau nei trečdalis nuėjo perniek (kaip ir pas mus, po kurio laiko neišnaudojus jos dingsta)

– Tokių sukauptų ir dingusių atostoginių vertė siekė 65,5 mlrd. dolerių (palyginimui, LT metinis biudžetas yra  15 mlrd. eur)

Aš pati ką tik grįžau iš trijų savaičių atostogų. Turiu prisipažinti, per pirmąsias porą dienų ir man dar teko užbaigti turimus įsipareigojimus. Truputį graužė sąžinė, kad atostogos – o aš dirbu, kaip čia taip. Bet tuomet nusiraminau, juk tai darau savo laisva valia, užbaigiau kas suplanuota ir ramiai atostogavau tris savaites. Iš pradžių atokvėpis Juodkrantėje, tuomet daug pėsčiųjų žygių po Škotijos takus.

Apsauga nuo perdegimo, pakurstytas kūrybiškumas, šviežias žvilgsnis ir geresnis produktyvumas – man regis, nereikia net įtikinėti, kaip svarbu reguliariai ilsėtis ir atsijungti nuo darbų. Svarbu susiplanuoti.

Pasirodo, būtent planuotojai atostogines dienas išnaudoja geriau, atostogauja ilgiau ir jaučiasi gerokai laimingesni – tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime.

Tad skubėkite susiplanuoti atostogų, kas dar to nepadarėte.