Publikacijos birželio 27, 2024

L. Duksaitė: “Fortune500 skaičiai: pakeisti moterų vadovių kiekį – lyg sudėvėti geležines kurpaites”

Birželio mėnesį paskelbtas naujas Fortune 500 Companies sąrašas. Jame yra pokyčių. Tačiau moterų-vadovių proporcijų pokytis vyksta tokiu tempu, lyg mėginant sudėvėti geležines kurpaites.

Kaip pernai, taip ir šiemet, vos kas dešimtas CEO šiame sąraše yra moteris.

Per metus neįvyko poslinkio

Iš 500 įmonių sąraše, 52-iem vadovauja moterys. Pernai pirmąkart šis skaičius perkopė dešimtadalio ribą, bet per metus – nepajudėjo nei per nago juodymą. Tarsi ties šia riba rinka jau būtų „prisotinta” moterų CEO.

Dalis pernai sąraše buvusių moterų iškrito, dalį pakeitė vyrai vadovai, bet atsirado ir keletas naujų. Iškalbingas ir kitas faktas: moterys Fortune 500 CEO pareigose vidutiniškai dirba 4,5 metų – vyrai pusantro karto daugiau, 7,2 metų.

Vis dėlto, žiūrint prieš ketvirtį amžiaus – vaizdas buvo dar liūdnesnis. Lietuvos nepriklausomybės pirmąją dekadą, 1998 m., Fortune 500 buvo vos 2 bendrovės, kurioms vadovavo moterys.

Kas lemia tokius skaičius?

Tas pats, kaip ir Lietuvoje.

Priežastys nesusijusios nei su išsilavinimu (moterų su aukštuoju išsilavinimu yra daugiau), nei su startine pozicija (startuoja jų darbuose panašus skaičius kaip vyru), nei su gebėjimais. Kartais tai lemia moterų ambicijų ar drąsos rizikuoti stygius (šias mintis, beje, neretai mes patys ir užprogramuojame savo dukroms).

Bet dažniausiai problemos šaknys prasideda jau pirmame karjeros laiptelyje: kiekvienam 100-ui vyrų paaukštinimų, tenka tik 87 moterų paaukštinimai. Kova už būvį nesant palaikymo vadovaujančiose pozicijose. Dar prisideda gimdymo pertraukos „bauda” – nes būtent po jos išryškėja pajamų ir karjeros galimybių atotrūkiai.

Ką galime padaryti

Ką kiekviena įmonė gali padaryti, užtikrinant, jog moterų-vyrų vadovų proporcijos taptų apylygės?

Jennifer McCollum, Catalyst Inc. CEO, akcentuoja, kad itin padėtų tokie dalykai kaip moterų sponsorystė ir mentorystė karjeros kelyje, taip pat prieinamos vaikų priežiūros paslaugos, lankstumas darbe ir rūpestis moters reprodukcine sveikata. Ir daugiau kalbėti apie tai, ką iš tos lygybės įmonės laimėtų.

Jau po poros metų ES direktyva įpareigos ne tik deklaruoti lyčių lygybę popieriuje, bet ir užtikrinti realybėje listinguojamų įmonių valdybose. Bus matyt, kaip pokytis vyks toliau.

Kol kas lėtai, tarsi tos nedylančios Eglės kurpaitės.